ارگ جدید > اخبار
 • دانشگاه علمی کاربردی در ارگ جدید

  مجوز فعالیت دانشگاه علمی کاربردی در ارگ جدید  صادر شد . آغاز پذیرش در این مرکز از مهرماه سال جاری خواهد بود که در مقطع کاردان فنی و در سه رشته مکانیک خودرو، تامین قطعات خودرو و کنترل کیفیت خودرو اقدام به جذب دانشجو می نماید . رشته ها در این مراکز نیز با توجه به نیازهای منطقه و استعدادهای موجود تعریف می شوند که امیدواریم بتوانیم شاهد حضور دانشجویان و توسعه رشته های موردنیاز در این واحد دانشگاهی باشیم . 

  (ادامه)
 • مهندس مراد مجلسی، دار فانی را وداع گفت

   بدینوسیله درگذشت ناگهانی مرحوم مغفور مهندس مراد مجلسی طراح و معمار کارخانجات صنایع خودروسازی کرمان و صنعت خودروی کشور را تسلیت عرض می نماییم. مرحوم مجلسي، در حقيقت يكي از سرمايه هاي ارزشمند صنعت خودرو و ایده پرداز صنایع خودروسازی کرمان بود و فقدان اين عزيز، ضايعه اي جبران ناپذیر براي صنعت كشور و گروه کرمان خودرو می باشد. مصیبت وارده را به خانواده محترم مجلسی تسلیت گفته و از خداوند منان برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر مسئلت می نماییم.

  (ادامه)
 • بازدید پروفسور سمیعی از منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید

     روزدوشنبه 94/12/03 ، فرودگاه بم میزبان میهمان عزیزی بود که در تک تک واژه هایش جز عشق و صبوری و معرفت چیز دیگری نیست. و اما در این سفر یک روزه پروفسور سمیعی به همراه دکترسورنا ستاری معاون علمی وفناوری رئیس جمهور ابتدادرفرودگاه بم، مورداستقبال حجت الاسلام قاسم دانشی امام جمعه، رضا اشک فرماندار بم، آقایان شه بخش مدیرعامل صنایع خودرو سازی کرمان و فاضل مدیریت عامل منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، شهردار ورئیس شورای اسلامی شهربم وسایرمدیران ومقامات محلی بم و ارگ جدید قرارگرفت. وی که بمنظور رایزنی برای ازسرگیری فعالیت فولکس واگن درارگ جدید به این منطقه سفرکرده بود علاوه بر بازدیداز بخشهای مختلف منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، کارخانه مدیران خودرو، کرمان موتور، قوای محرکه کرمان خودرو و دیگرصنایع فعال درارگ جدید از بخشهای تفریحی وسیاحتی ارگ جدید نیز ازنزدیک درجریان ظرفیتها ی این منطقه قرار گرفت. ایشان همچنین در بازدید ازارگ تاریخی بم ضمن بررسی دقیق سیرتاریخی ساخت این بنا ونحوه زندگی در آن درجریان روند بازسازی این بنای تاریخی نیز قرارگرفت. اهداء عنوان و دکترای افتخاری نورو فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و شهروند افتخاری در سفر به کرمان، همچنین شهروند افتخاری شهر بم از دیگر برنامه های این سفر یک روزه بود که جناب پروفسور سمیعی از این رویدادها ابراز خرسندی کردند.در پایان این سفر و در مقابل درب ورودی ارگ قدیم بم ضمن اهدای تابلوی قلعه تاریخی بم، یک قطعه خشت قدیمی نیز از این بنای کهن که در قالب مخصوصی قرار داشت به همراه کتاب ارگ نامه تالیف محمود توحیدی ، تقدیم وی شد.   تصویر: 1   2    3    4    5    6    7

  (ادامه)
 • معرفی خدمات و ظرفیت های موجود در صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک

  صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک از جمله صندوق های حمایتی و توسعه ای بخش صنعت  ،معدن و کشاورزی زیر مجموعه وزارت صنعت معدن و تجارت می باشد. نظربه نقش کلیدی صنایع کوچک در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور این صندوق با صدور انواع ضمانت نامه تا سقف 30 میلیارد ریال در هر ضمانت نامه از طریق 31 نمایندگی فعال استانی در جهت ارتقا و تسهیل در امر تولید اقدام می نماید . از جمله مزایای استفاده از صندوق به شرح زیر است : -          تخفیف حداکثر 50 درصد مبلغ کارمزد -          تخفیف حداکثر 50 درصد در سپرد نقدی تودیعی -     تضمین خرید و فروش مدت دار موارد اولیه و ماشین الات (مورد استفاده در خرید مدت دار مواد اولیه تولیدی از معادن پتروشیمی و سایر فروشندگان و تجار تامین کننده موارد اولیه ) -          تضمین تامین مالی صنایع کوچک توسط اشخاص حقیقی و حقوقی -          پذیرش ضمانت نامه صندوق به استناد آئین نامه تضمین معاملات دولتی ( به زودی ) -          سهولت در اخذ وثایق -          ضمانت اوراق بدهی منتشر شده توسط صنایع کوچک فعالین اقتصادی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشر عدد 5 را به سامانه پیامکی صندوق به شماره 02188553363 ارسال نموده و یا با تماس با همین شماره داخلی 512 تماس حاصل کنند  .

  (ادامه)
 • آگهی انتخاب پیمانکار تخلیه و بارگیری در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید

  منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید در نظر دارد نسبت به انتخاب پیمانکار جهت تخلیه و بارگیری و سایر خدمات لازم در محدوده بارانداز ارگ جدید (راه اهن) بوسیله ماشین الات لازم اقدام نماید . لذا متقاضیان دارای سوابق کاری مرتبط می توانند با توجه به موارد زیر ضمن مراجعه به دفاتر شرکت عمران ارگ نسبت به دریافت اطلاعات و متعاقبا ارائه پیشنهادات لازم اقدام نمایند . 1-   موضوع فعالیت ، تخلیه و بارگیری کانتینرهای پر و خالی 20 و 40 فوت و سایر بسته بندی ها از قطار ، ارائه کلیه خدمات نگهداری کالا و نقل و انتقال در محدو.ده داخلی بارانداز راه اهن منطقه ویژه بوسیله انواع جرثقیل ، ریچ ، لیفتراک ، کفی ، تریلر و سایر تجهیزات لازم می باشد . 2-      ظرفیت تخلیه و بارگیری کانتینری مجموعا و حدودا 40.000 دستگاه در سال پیش بینی می شود . 3-      مدت زمان قرارداد سه سال شمسی می باشد 4-      ارزیابی عمومی و اختصاصی شرکتها و اشخاص با توجه به شرایط مورد نظر منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید انجام خواهد شد . 5-      ادرس دفاتر شرکت عمران ارگ : تهران – خیابان شهید استاد مطهری – بعد از قائم مقام فراهانی شماره 233 تلفن : 11-88842910 منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید – کیلومتر 12 جاده بم زاهدان ساختمان اداری – تلفن 27-03444252526   منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید 

  (ادامه)
 • دعوت از شرکت ها و صاحبان صنایع برای حضور در هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران در سفر به آلمان

  اتاق بازرگانی تهران بنا به دعوت اتحادیه صنعت و اقتصاد ایالت باواریا و هماهنگی سفارت ج .ا ایران در برلین در نظر دارد یک هیات اقتصادی – تجاری به سرپرستی رئیس اتاق بازرگانی تهران از تاریخ 25 الی 30 بهمن ماه سال جاری در زمینه های :دارو و تجهیزات پزشکی ، صنایع شیمیایی و پتروشیمی ، صنایع غذایی و محصولات کشاورزی ، صنایع خودروسازی و قطعات مربوطه ، ماشین الات و تجهیزات صنعتی ، بانک ، بیمه و خدمات اعتباری صنایع انرژی و انرژی تجدید پذیر خدمات آموزشی مشاور و تحقیقات به کشور آلمان اعزام نماید از شرکت ها و صاحبان صنایع عضو اتاق بازرگانی تهران که علاقمند به حضور در هیات تجاری مذکور می باشند دعوت بعمل می اید تا فرم اطلاعات خود را به زبان انگلیسی بصورت انلاین در وب سایت اتاق تا تاریخ  94/10/14 تکمیل و ارسال نمایند اطلاعات مربوط به برنامه سفر ، براورد هزینه ها و دعوت متقاضیان منتخب متعاقبا اعلام خواهد شد  .

  (ادامه)
 • امکان ثبت اطلاعات گشایش اعتبار ال سی در سامانه ثبتارش

  به اطلاع فعالین اقتصادی و آن دسته از متقاضیانی که تمایل دارند از طریق بانک عامل اقدام به گشایش اعتبار ال سی و واردات کالا از محل ارز متقاضی یا ارز حاصل از صادرات نمایند میرساند با توجه به تمهیدات به عمل آمده از سوی اداره کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی ج . ا.ا سیستم ثبت سفارش و ثبت اطلاعات اینگونه درخواست ها در "سامانه ثبتارش" سازمان توسعه تجارت ایران امکان پذیر گردیده است لذا آن سازمان می تواند اقدامات لازم را جهت انجام درخواست های واصله با رعایت سایر مقررات و ضوابط به عمل آورد 

  (ادامه)
 • دستورالعمل تخفیف هزینه های اداری صدور سند مالکیت اراضی ارگ جدید

  با عنایت به دستورالعمل مدیر عامل محترم شرکت عمران ارگ به منظور حمایت از سرمایه گذاران در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید و ایجاد تسهیلات مناسب برای متقاضیان دریافت اسناد مالکیت ثبتی از تاریخ 1/9/94 در محاسبه هزینه های اداری صدور سند مالکیت اراضی از اعمال 20% (بیست درصد ) افزایش ناشی از استقرار اراضی مجاور بلوارها خودداری خواهد شد و محاسبه هزینه ها بر مبنی بهای پایه اراضی صورت می گیرد . 

  (ادامه)
 • بازدید استاندار کرمان از خودروسازی ارگ جدید

  استاندار کرمان: این استان قطب خودروسازی می شود استاندار کرمان گفت: تبدیل شدن استان کرمان به قطب کشاورزی و قطب مواد معدنی و صنعتی از جمله قطب خودروسازی از محورهای برنامه ششم توسعه کشور برای این استان است. علیرضا رزم حسینی عصر دوشنبه ( 6/7/94 ) پس از بازدید از منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید  در نشست رفع موانع تولید با حضور خودروسازان این منطقه به محورهای اصلی برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: این امر نشان دهنده وجود زیرساخت های خوب در منطقه در راستای توسعه صنعت خودروسازی است. وی تصریح کرد: استان کرمان در قالب برنامه ششم توسعه ابتدا باید در حوزه گردشگری به قطب گردشگری در جنوبشرق ایران تبدیل شود. استاندار کرمان گفت: به دلیل زحمات و تلاش های مدیران سابق و کنونی کرمان خودرو و مجموعه اقتصادی ارگ جدید ، زیرساخت های بسیار خوبی در جهت ایجاد قطب خودرو بعد از خودروسازان دولتی در استان کرمان فراهم شده است که می تواند در رسیدن به هدف بزرگ در برنامه ششم موثر باشد. وی اظهار کرد: در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید  زمینه ایجاد اشتغال پایدار برای حدود 20 هزار نفر فراهم است. رزم حسینی گفت: جهش ایجاد شده در سال 92 و اوایل سال گذشته و امسال در اقتصاد ایران و در حوزه خودرو در منطقه ، ثمره تلاش های دولت تدبیر و امید است. وی ادامه داد: با رای مردم به دولت تدبیر و امید، شرایط به گونه ای تغییر کرد که در یک گوشه ای مانند شهرستان  در منطقه ویژه اقتصادی در حوزه خودرو تحول بوجود آمده است. وی گفت: انتظار می رود بعد از رفع تحریم ها احتمالا از آذرماه به بعد توسعه اقتصادی کشور با شتاب بیشتری تداوم یابد. استاندار کرمان خاطرنشان کرد: وقفه ای که در حوزه فروش خودرو به وجود آمده که شاید حاصل بی تدبیری عده ای بوده طبعا دوام نخواهد داشت. وی گفت: تا پایان سال جاری مجددا رونق خرید و فروش خودرو در کشور بوجود خواهد آمد. خودروسازان منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید نیز در این نشست به بیان مشکلات حوزه کاری خود پرداختند و مشکلات آنها با حضور مسوولان مربوط مورد بررسی قرار گرفت. استاندار کرمان در ادامه سفر یک روزه به شهرستان  از خط تولید خودروسازان راین، کرمان موتور و مدیران خودرو در منطقه ارگ جدید  بازدید کرد. همچنین چند طرح عمرانی و زیربنایی با حضور استاندار کرمان در شهرستان  افتتاح و از برخی پروژه ها نیز بازدید شد

  (ادامه)
 • بازدید کارشناسان کمیسیون ارزش افزوده از ارگ جدید

  کارشناسان کمیسیون ارزش افزوده از تاریخ 21 /7/94 لغایت 23/07/94 ضمن بازدید از کارخانجات خودروسازی کرمان موتور ، مدیران خودرو ، قوای محرکه و ... از فراهم بودن بسترهای مناسب جهت هرگونه سرمایه گذاری در بخش های صنعت ، تجارت ، کشاورزی ، جذب توریست و غیره اظهار خشنودی کردند . لازم به ذکر است پانصدو نوزدهمین جلسه کمیسیون ارزش افزوده در این منطقه ویژه برگزار شد .  

  (ادامه)
 • همایش مدیران کل صنایع و معادن در ارگ جدید

  همایش مشترک مدیران کل صنایع و معادن و روسای دانشگاه های صنعتی با حضور معاونین وزارت صنعت و معدن و تجارت در محل تالار پرستوی ارگ جدید برگزار شد . در این همایش ضمن بررسی مسائل و مشکلات صنعت خودرو ، به منظور بالا بردن کیفیت تولید کارخانجات و سطح علمی دانشجویان مقرر شد تعاملات لازم فی مابین دانشگاه و واحدهای صنعتی بعمل آید . 

  (ادامه)
 • روز جهانی کودک در ارگ جدید

  بمناسبت روز جهانی کودک در شانزدهمین روز از ماه مهر مراسمی در محل اسکله دریاچه ارگ جدید برگزار شد . در این مراسم کودکان به همران والدینشان حضور یافتند  . در این جشن کودکان ضمن نقاشی از، بادبادک بازی و گریم به بازی مشغول بودند و مجموعه ارگ جدید تمام توان خود را بر آن داشت تا برای ساکنین و کودکان روز مفرح و به یادماندنی را فراهم سازد.

  (ادامه)
 • گردشگران اروپایی در ارگ جدید

  هشت گروه گردشگر اروپایی از ارگ جدید بازدید کردند . هشت گروه گردشگر که با ملیت های آلمانی ، سوییسی ، اتریشی ، لوکزامبورگ و فرانسوی بودند که تعدادشان به 300 نفر می رسید مهرماه 94 از ارگ جدید بازدید کردند . در ادامه سفر ، این هشت گروه گردشگر از کارخانجات خودروسازی کرمان موتور ، مدیران خودرو ، راین خودرو ، قوای محرکه و مجموعه سیاحتی ارگ جدید بازدید به عمل آوردند .

  (ادامه)
 • بازدید سرمایه گذاران فرانسوی از ارگ جدید

  سرمایه گذاران فرانسوی به منظور ارزیابی از امکانات موجود در ارگ جدید از فعالیت های این منطقه ویژه اقتصادی بازدید کردند . 30 نفر از سرمایه گذاران کشور فرانسه 15 مهرماه برای سرمایه گذارای و ارزیابی از امکانات موجود در این منطقه بازدید به عمل آوردند و مورد استقبال مدیر اجرایی شهرک ارگ جدید قرار گرفتند . ابتدا در محل تالار پرستو نشستی کوتاه تیزر تبلغاتی را به نمایش گذاشتند و سپس از کارخانجات مدیران خودرو ، قوای محرکه و کرمان موتور بازدید کردند . در این سفر آقای خوش نویس مدیرعامل شرکت کادک میهمانان را همراهی کرده بودند . 

  (ادامه)
 • مراسم عزاداری حضرت ابا عبدا... الحسین ( ع ) در ارگ جدید

  طبق روال سال های گذشته دهه اول محرم الحرام عاشقان و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت همه شب در محل مسجد جامع ارگ جدید به سوگ  می نشستند . ساکنین شهرک ارگ جدید و عزادارانی که از شهرهای همجوار ( بم ، بروات ،  نرماشیر و روستاهای اطراف ) و همچنین هیئت های عزاداری گرد هم آمده و روضه خوانی حجت الاسلام دانشی امام جمعه بم را استماع و سپس به نوحه خوانی ، سینه زنی و زنجیر زنی پرداختند . گفتنی است مراسم عزاداری سالار شهیدان امام حسین ( ع ) در روزهای تاعوسا ، عاشورا و نیز شام غریبان و سومین شب شهادت ادامه داشت .

  (ادامه)
 • تصویب مبالغ همیاری تخلفات رانندگی در ارگ جدید

  به اطلاع فعالین اقتصادی در ارگ جدید می رساند جدول مبالغ همیاری تخلفات رانندگی در محدوده ارگ جدید تصویب و از طریق منوی تعرفه ها نیز قابل دسترسی است

  (ادامه)
 • فراخوان دعوت از خبرنگار افتخاری

  در راستای توسعه فعالیت های رسانه ای پایگاه خبری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی (فرینا) از متقاضیان خبرنگار افتخاری دعوت به همکاری می کند متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه خبری شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به آدرس زیرمراجعه فرمایند www.freena.ir

  (ادامه)
 • درخواست دبیرشورای عالی مناطق ازاد از مدیر عامل بورس کالا در خصوص معافیت مالیات ارزش افزوده واحدهای تولیدی

  در نامه مهندس اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیرشورای عالی مناطق ازاد به مدیر عامل بورس کالا خواستار آن شده که واحدهای تولیدی مستقر در مناطق ازاد و ویژه اقتصادی که مواد اولیه مورد نیاز خود را از محصولات عرضه شده توسط سایر واحدهای مستقر در مناطق ازاد و ویژه اقتصادی (از طریق بورس کالا) تامین می نمایند از معافیت حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده برخوردار گردند . در این نامه اشاره شده که به استناد بندهای 3 و 4 ماده 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده قانون چگونگی اداره مناطق ازاد تجاری – صنعتی و قانون تشکیل اداره مناطق ویزه اقتصادی از شمول حکم قانون مالیات بر ارزش افزوده مستثنی می باشند و از طرف دیگر واحدهای تولیدی که از سازمان متولی منطقه مجوز فعالیت دریافت نموده باشند مقیم منطقه محسوب شده و می توانند از مزایاس قانونی (معافیت ارزش افزوده ) بهره مند گردند . از طرف دیگر محدوده مصوب مناطق ازاد و ویژه اقتصادی خارج از قلمرو گمرکی محسوب می گردد و ورود کالا به مناطق مزبور تابع ضوابط تعیین شده توسط سازمان منطقه است و لذا لزومی به پرداخت حقوق گمرکی نمی باشد . ضمنا مبادلات بازرگانی مناطق با سایر مناطق ویژه اقتصادی و مناطق ازاد تجاری – صنعتی مجاز ( ماده 8 ایین نامه اجرایی قانون مناطق ویژه اقتصادی ) و مستلزم ارائه اظهارنامه گمرکی بدون هیچگونه تشریفات می باشد .ضمن اینکه : 1-      کالای تولیدی منطقه که پس از ترخیص به سرزمین اصلی وارد می شود کالای داخلی محسوب می گردد 2-   مبادله کالا بین مناطق ازاد و ویژه اقتصادی با خارج از کشور و سایر مناطق ازاد و ویژه اقتصادی با رویه عبور خارجی (ترانزیبت خارجی ) صورت گرفته و از پرداخت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشد . 

  (ادامه)
 • مصوبه هیات وزیران در مورد آیین‌نامه اجرایی ماده 20 و بند (ت) ماده (۳۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور

  معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات وزیران در مورد آیین‌نامه اجرایی بند (ت) ماده (۳۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آئین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء مالی کشور مصوب 1394 را برای اجرا به دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد . آیین‌نامه اجرایی بند (ت) ماده (۳۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ماده۱ـ واردکنندگان کالاهای موردنیاز واحدهای تولیدی با استفاده از اعتبارات اسنادی (LC) و ثبت برات اسنادی (با تعهد بانک) در صورت تمایل به ترخیص با حداقل اسناد، باید درخواست ترخیص با حداقل اسناد را به بانک عامل منعکس نمایند. ماده۲ـ بانک‌های عامل مجازند پس از اخذ حداقل اسناد (اصل قبض انبار به اضافه رونوشت اسناد حمل ظهرنویسی شده توسط بانک یا تصویر پیش فاکتور اولیه و تصویر بارنامه) و همچنین اخذ تعهد لازم جهت ارائه اصل اسناد ظرف مهلت سه ماهه و همچنین توافق با واردکننده در مورد نحوه تسویه ریالی و در صورت قبول کلیه مسئولیت‌های مترتبه از سوی واردکننده در رابطه با عدم تطابق اسناد با شرایط اعتبار اسنادی و ثبت سفارش و پیش فاکتور برات اسنادی، نسبت به صدور گواهی بلامانع بودن ترخیص کالا پس از ثبت در درگاه (پرتال) ارزی به گمرک از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی موضوع بند «ج» ماده (۳۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور اقدام نمایند. ماده۳ـ گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است پس از بلامانع اعلام شدن ترخیص کالا به وسیله بانک عامل، با اخذ اصل قبض انبار، اصل ترخیصیه و تصویر سایر اسنـاد مندرج در مـاده (۲) و تعهد سه ماهه جهت ارائه اصل اسناد ظهرنویسـی شده به وسیله بانک و دریافت حقوق ورودی با رعایت جزء (۲) بند (ت) ماده (۳۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و سایر مقررات نسبت به ترخیص کالا اقدام نماید. ماده۴ـ واردکنندگان کالاهای موردنیاز واحدهای تولیدی با استفاده از حواله باید در صورت تمایل به ترخیص از طریق حداقل اسناد، در زمان انجام حواله، درخواست ترخیص به روش حداقل اسناد را به بانک عامل منعکس نمایند. بانک‌های عامل مکلفند به محض دریافت صددرصد معادل ریالی ارز مربوطه و وثایق مربوطه طبق مقررات پس از ثبت در درگاه (پرتال) ارزی ظرف (۴۸) ساعت مراتب را از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی موضوع بند (ج) ماده (۳۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور جهت ترخیص کالا با حداقل اسناد به گمرک اعلام نمایند. ماده۵ ـ درخصوص واردکنندگانی که بدون استفاده از ساز و کار بانکی اقدام به واردات می‌کنند گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با حداقل اسناد در چارچوب مقررات مربوط نسبت به ترخیص کالاها اقدام نماید. ماده۶ ـ به گمرک جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌شود کالاهایی را که یکبار با مجوز سازمان ملی استاندارد ایران وارد و ترخیص شده است، در موارد بعدی با ارائه گواهینامه مذکور (همان کالا با همان مشخصات) با تأیید سازمان یاد شده بدون نیاز به اخذ مجوز جدید با رعایت سایر مقررات، ترخیص نماید. سازمان ملی استاندارد ایران در موارد ذیل، گواهینامه ثبت واردات مواد اولیه، تجهیزات حد واسط و اجزاء و قطعات ماشین آلات خط تولید اعطاء می‌نماید: ۱ـ واردات مواد اولیه و تجهیزات مزبور توسط واحدهای تولیدی در حد نیاز سالانه آنها ۲ـ شرکتهای بازرگانی که مبادرت به واردات مواد اولیه برای واحدهای تولیدی می‌نمایند، با ارائه قرارداد بین شرکت و واحد تولیدی قبل از ثبت سفارش محموله‌های وارداتی تبصره۱ـ مدت اعتبار گواهینامه مذکور دو سال از زمان صدور خواهدبود. حق نمونه‌برداری تصادفی از محموله و آزمون برای سازمان ملی استاندارد ایران محفوظ بوده و در صورت مشاهده عدم انطباق این امتیاز سلب و از محموله‌های وارداتی آتی آن واحد نمونه‌برداری می‌گردد. تبصره۲ـ مفاد این ماده غیر از موارد مندرج در بند (۲) شامل شرکت‌های بازرگانی که مبادرت به واردات اقلام مذکور نمایند، نمی‌شود. تبصره۳ـ کالاهایی که از نظر ایمنی و بهداشت حایز اهمیت بوده و فهرست آن هر سال توسط سازمان ملی استاندارد ایران اعلام می‌گردد، از شمول تسهیلات فوق‌الذکر مستثنی می‌باشد. آیین نامه اجرایی ماده (20) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هیأتوزیران در جلسه 31/4/1394 به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی٬ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان مدیریت و برنامهریزی کشور و به استناد تبصره (2) ماده (20) قانون رفع موانع تولید رقابتپذیر و ارتقای نظام مالی کشور ـ مصوب 1394ـ آیین نامه اجرایی ماده یادشده را به شرح زیر تصویب کرد: آییننامه اجرایی ماده (20) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ماده1ـ در این آییننامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند : الف ـ قانون: قانـون رفع موانع تولید رقابتپذیـر و ارتقای نظام مالـی کشـور ـ مصوب 1394ـ ب ـ بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پ ـ بانک عامل: بانکهای اعطا کننده تسهیلات. ت ـ تسهیلات: تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی توسط بانک عامل طی برنامههای سوم٬ چهارم و پنجم توسعه. ث ـ تسهیلات گیرنده: اشخاص حقیقی یا حقوقی بخش خصوصی٬ تعاونی و نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی دریافتکننده تسهیلات. ج ـ بدهکار: تسهیلات گیرندگانی که طرح تسهیلاتی آنها در دوره تنفس و یا بازپرداخت اقساط تسهیلات قرار داشته و یا دوره تأمین مالی طرح (استفاده٬ تنفس و بازپرداخت) به اتمام رسیده است و همچنان بدهکار میباشند. چ ـ کارگروه ملی: کارگروهی متشکل از نمایندگان تامالاختیار سازمان مدیریت و برنامهریزی کشور٬ وزارت امور اقتصادی و دارایی٬ بانک مرکزی٬ معاونت حقوقی رئیس جمهور٬ دبیر کمیسیون اقتصاد هیأت دولت٬ نماینده بخش خصوصی و حسب مورد نماینده تام الاختیار دستگاه اجرایی ذیربط. ح ـ کارگروه استانی: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید موضوع تصویبنامه شماره 18151/ت50720هـ مورخ 19/2/1394 و اصلاحات بعدی آن. خ ـ نماینده بخش خصوصی: نماینده اتاق بازرگانی٬ صنایع٬ معادن و کشاورزی ایران. ماده2ـ پرداخت حداقل بیست و پنج درصد اقساط سررسید شده به مأخذ نرخ روز گشایش به صورت علیالحساب و در رابطه با آن دسته از بدهکارانی که دارای اقساط سررسید شده نمی باشند صرفاً ارائه درخواست کتبی به بانک عامل در چارچوب این آییننامه در مهلت زمانی مندرج در تبصره (1) ماده (20) قانون٬ تعیین تکلیف محسوب میگردد و پرونده تسهیلاتی این دسته از بدهکاران قابل طرح در کارگروه ملی خواهد بود.  

  (ادامه)
 • ابلاغ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور توسط ریاست محترم جمهور

  در اجرای اصل 123 قانون اساسی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که در تاریخ اول اردیبهشت ماه 1394 در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و به تائید شورای نگهبان رسیده توسط جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهور به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد لازم به ذکر است مواد 31 و 45 و 56 به طور مستقیم در خصوص مناطق ویژه اقتصادی و مواد 4 و5و19و20و21و22و23و30و34و35و37و38و57 در ارتباط با واحدهای تولیدی سراسر کشور می باشد  

  (ادامه)
 • ابلاغ بسته حمایتی از تولید توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران

  با عنایت به تاکید دولت محترم  بر حمایت همه جانبه از تولید ، اشتغال و صادرات و در راستای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی گمرک جمهوری اسلامی ایران  با استفاده از ظرفیت های قانونی برای کمک به رشد و توسعه اقتصادی کشور اقدام به انتشار بسته حمایتی در بخش های صادرات و واردات در سال 1394 نموده است.  بر اساس این بسته حمایتی  برخی از تشریفات گمرکی واحدهای تولیدی از جمله امکان اخذ ضمانت نامه بانکی توسط صادر کنندگان کالاهای مشمول عوارض صادراتی، ارائه خدمات بدون تعطیلی به ویژه در مرزها ، امکان خروج محمولات صادراتی از طریق بازارچه های مرزی ، انجام تشریفات "ارزیابی در محل "کالاهای صادراتی  بدون محدودیت زمانی و مکانی و غیره در نظر گرفته شده است . 

  (ادامه)
 • تفاهم نامه همکاری فیمابین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و صندوق مهر رضا (ع) ( کار آفرینی امید

  در راستای تامین منابع مالی مورد نیاز واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با برخی از بانک ها ، موسسات و صندوق ها از آنجا که تسهیلات اعطایی صندوق کارآفرینی امید (صندوق مهر رضا) بصورت قرض الحسنه و با نرخ بهره اندک می باشد و این صندوق آمادگی خود را برای ارائه تسهیلات از طریق انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان های مناطق اعلام نموده است دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی برای تحقق همکاری سازمان های مناطق های ازاد تجاری صنعتی و صندوق در ارائه خدمات بانکی در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر اساس مقررات پولی و بانکی مناطق آزاد هماهنگی های لازم بعمل اورد از جمله مفاد این تفاهم نامه عبارتست از : خدمات بانکی صندوق در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر اساس مجوزهای لازم از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود . اعطای تسهیلات مالی توسط صندوق صرفا به طرح های اشتغالزایی و با اولویت صنعت و واحدهای تولیدی صادرات محور مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با کارمزد 4 درصد و تا سقف یک میلیارد ریال خواهد بود . در صورتی که مشارکت مالی سازمانهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با صندوق در ارئه تسهیلات نیاز به اخذ مجوز از شورای عالی باشد بنا به درخواست سازمان منطقه دبیرخانه در طرح موضوع  و اخذ مجوز مربوطه همکاری و هماهنگی لازم معمول می دارد پس از انعقاد قرارداد صندوق و سازمانهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ضوابط پرداخت وام ، نحوه معرفی افراد ، نحوه پرداخت اقساط و تامین پرداخت اقساط معوقه مطابق دستورالعملی خواهد بود که توسط صندوق و دبیرخانه تنظیم و ابلاغ خواهد شد . لازم به ذکر است نتیجه این تفاهم نامه پس از سیر مقدمات لازم منجر به انعقاد قرارداد همکاری صندوق و سازمان های مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی خواهد شد

  (ادامه)
 • امکان بهره مندی فعالان اقتصادی شاغل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از تسهیلات ریالی و ارزی صندوق توسعه ملی

  به منظور بهره مندی فعالان اقتصادی از تسهیلات ریالی و ارزی صندوق توسعه ملی پیرو پیگیری های انجام شده از طرف دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ( نامه شماره 154864 مورخ 25/12/93 دفتر معاون اول رئیس جمهور به دبیر شورای عالی مناطق ازاد و ویژه اقتصادی و نامه شماره 2990/93/ص تاریخ 17/12/93 صندوق توسعه ملی به دفتر معاون اول رئیس جمهور ) در خصوص بهره مندی فعالان اقتصادی شاغل در این مناطق از تسهیلات ریالی و ارزی صندوق توسعه ملی امکان استفاده از تسهیلات ریالی و ارزی صندوق توسعه ملی بر اساس نظامنامه های صادره فراهم شده است .

  (ادامه)
 • امضاء تفاهم نامه همکاری فیمابین صندوق ضمانت صادرات و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی

  تفاهم نامه همکاری فیمابین صندوق ضمانت صادرات و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی منعقد گردیده در این راستا و تا زمان بازدید از مناطق و ایجاد صندوق های کارگزاری در هر منطقه آن دسته از واحدهای تولیدی که متقاضی استفاده از مزایای صندوق ضمانت صادرات می باشند می توانند راسا یا از طریق سازمان هر منطقه به دبیرخانه شورای عالی مناطق مراجعه  تا نسبت به هماهنگی های بعدی اقدام گردد.

  (ادامه)
 • انتشار گزارش اجلاس سالیانه و مجمع عمومی پنجمین اجلاس سالیانه اتحادیه امان

  پیرو امضاء تفاهم نامه همكاري میان شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي و صندوق ضمانت صادرات ايران فعالین اقتصادی میتوانند به منظور اطلاع از مزایای عضویت در اتحادیه امان و مطالعه گزارش  پنجمین اجلاس سالیانه و مجمع عمومی اتحادیه امان به وب سایت صندوق توسعه صادرات ایران به آدرس http://www.egfi.org/  مراجعه فرمایند .  

  (ادامه)
نقشه سایت

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت عمران ارگ می باشد.

حریم شخصی - ضوابط و شرایط سایت